seramaygreenhousetomata

Contak Number: +90 242 354 01 01  /   +90 542 782 45 94  /  +90 543 930 30 52  / +90 537 369 02 69   /  +90 532 205 06 04

e-mail adress:   info@maysera.com.tr  / www.maysera.com.tr  / www.maycelik.net 

 • https://www.facebook.com/maysera.ru/
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905322050604
 • https://twitter.com/MaySeraFarming
 • https://www.instagram.com/maysera.com.tr/
Adım Adım Sera Kurulum
Topraksız Üretim Meteryalleri
Sera İklim Kontrol Makinesi
Topraksız Üretim Sera Sulama Tesisat Sistemi
Topraklı Üretim Sera Sulama Tesisat Sistemi
Video
Site Haritası

Anahtar Teslim Muz Üretim Sera Sistemleri

Muz Üretim Sera Yapım ve Üretim Sistemleri;

Muz üretim için gerekli iklim koşullarını sağlayacak yapıda modern muz üretim tesis kurulumu için May Sera Firması olarak ekonomik çözümler sunarak siz değerli yatırımcılarımızın hizmetindeyiz.

Muz üretim seracılığı yapmak için minumum yatırım alanınız 30.000m2 olmalıdır.

Projelendirip ürettiğimiz sera yapıları 120km rüzgar hızına dayanıklı sistemlerdir.

Sera sistem yapısı otomasyon kontrolünde çalışacak yapıda imalat ve montaj yapılmaktadır.

Serada muz yetiştirme iklim şartlarını oluşturmak için ısıtma tesisat çeşitleri, nemlendirme sistemleri, sirkülasyon fan sistemleri sera yapısına entegre edilerek sera verimi en üst seviyelere taşınması firmamız MAY SERA tarafından sağlanmaktadır.

Adım Adım Muz Tarımı ve Muz Sera Sistemi;

Muz, esas olarak bir tropik iklim bitkisi olmasına karşın, bazı mikro-klimalarda Subtropik iklim koşullarında da yetiştirilebilmektedir. Muzun anavatanı, Güney Çin, Hindistan ve Hindistan ile Avustralya arasında kalan adalardır. Ülkemizde muz yetiştiriciliği, Akdeniz Bölgesinde, Mersin - Antalya kıyı şeridinde, Toros Dağları tarafından korunmuş, mikro-klima olanaklarının daha uygun bulunduğu Anamur, Bozyazı, Alanya ve Gazipaşa’da yaygın olarak yapılmaktadır. Alanya ve Gazipaşa’da açıkta, Anamur ve Bozyazı’da ise örtü altında yetiştiricilik yapılmaktadır. Dünyanın muz yetiştirilen en kuzey bölgesi olan ülkemizde, gece, gündüz ile yaz-kış arasındaki iklim değişiklikleri, düşük kış sıcaklıkları, yüksek yaz sıcaklıkları en önemli iklimsel sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çözüm olarak örtü altı üretim yapmak gerekir.  Sera sistemleri, iklim kontrollü Muz üretim yapmak için ekonomik üretim sürecini oluşturur.

Sera

Bitki büyüme ve gelişmesi için gerekli iklim etmenlerinin kontrol edildiği örtü altı tarımına sera denilmektedir.

Rüzgara dayanıklı muz üretim sera yapımı

Bitki büyüme ve gelişmesi için gerekli iklim etmenleri ve fonksiyonları;

 1. Sıcaklık

Sera iç ortam havasının sıcaklığı, muz bitkisinin istediği değerden yüksek olması, bitkide strese, gövde direncinin azalmasına, fotosentez ile solunum dengesinin bozulmasına, büyümenin yavaşlaması veya durmasına, hevenklerdeki verim ve kalitenin azalmasına neden olur.

Sera iç ortam havasının istenilen değerden düşük olması durumunda, bitkide gelişmenin yavaşlaması veya durmasına, parmaklarda şekil bozukluğuna, parmaklarda renk değişimine, hevenklerin verim ve kalitesinin düşmesine, genç hevenklerde boğaz tıkanmasına, özellikle hevenk büyüme döneminde oluşacak soğuk zararlanmalarında verimde %35’e ulaşan ağırlık kayıplarına neden olmaktadır.

Fizyolojik Devre Uygun Hava

Sıcaklığı (0C)

Büyüme başlar

14

Fotosentez için en uygun sıcaklıktır

27

Bitki sıcaklık stresine girmeye başlar

34

Yapraklar yanmaya başlar

40

 1. Muz üretim tesislerinde ısıtma sistemi yapılması gereklidir. Isıtma sistemi yapılan seralarda verim yüksek olur. Seralarda maliyet gözüken ısıtma sistemi ürün verim artışı sağlaması ile kazanç %40 yükselir. Isıtma maliyeti için firmamızın çeşitli projelerine göz atmanızı tavsiye ederiz. 
 2.  
 3. Işık

Işık muz bitkisinde fotosentezde, fide çıkışında, çiçeklenmede ve vejetatif gelişmenin gerçekleşmesinde ve düzenlenmesinde etkilidir. Sera içerisindeki ışık yoğunluğunun istenilenden az olması durumunda muz bitkisinde boyda uzama, gövdede cılızlaşma, fotosentezin azalması ile yapraklarda küçülme ve yapraklarda sararma meydana gelir.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre seraların kış aylarındaki ışık geçirgenliğini arttırmak için doğu – batı istikametinde yönlendirilmeleri gerekmektedir.

Örtü malzemesi tercih edilirken ışık geçirgenliğinin yüksekliğine ve nem yoğuşma oranının az olmasına dikkat edilmelidir. Plastik örtü malzemelerinin ışık geçirgenliği her yıl %5 - %8 oranında azalmaktadır.

Bu nedenle örtü malzemeleri ekonomik ömürleri tamamlandığında yenilenmelidir. Çift katlı örtü malzemelerinin ışık geçirgenliğinde tek katlılar oranla büyük bir azalma görüldüğünden dolayı çift katlı örtü malzemelerinin kullanılması durumunda daha fazla ışık geçiren örtü malzemeleri tercih edilmelidir.

Muz Sera Sistemleri; Muz Üretimi May Sera

 1. Bağıl (Oransal) Nem

Bağıl nem değerinin istenilenden yüksek olması durumunda bitki direncinde ve ürün kalitesinde azalma meydana gelmektedir. Bağıl nem oranının istenilenden düşük olması durumunda ise hevenklerin verim ve kalitesinde azalma meydana gelmektedir.

Muz bitkisinin gelişimi için sera içi bağıl nem değeri %60’ın altına düşmemeli, %90’ın üzerine çıkmamalıdır. Serada fazla nemin dışarı atılması için havalandırmaya önem verilmelidir.

 1. Karbondioksit

Hava Bileşimi – Karbondioksit Konsantrasyonu Sera iç ortamında dışarıya oranla daha az karbondioksit bulunmaktadır. Havadaki karbondioksit miktarı %0,035 iken, gün ışığı olduğu zamanda 2 saat kapalı kalan bir serada karbondioksit oranı %0,01 oranına düşmektedir. Uygun havalandırma ile muz bitkisinin fotosentez için ihtiyacı olan karbondioksit sera içerisine girmiş olur.

Örtü altı Muz Tarımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

 1. Seralar uygun sıcaklık ve bitki için uygun gelişme ortamının sağlanması açısından oluk yüksekliği en az 5 metre olacak şekilde planlanmalıdır.
 2. Serada sıcaklık ve nem kontrolü açısında havalandırmaya önem verilmeli, toplam havalandırma penceresi açıklığı sera taban alanına göre %6 oranında olacak şekilde planlanmalıdır.

Bunun %2,5’i çatıda, %3,5’i kenarlarda olacak şekilde havalandırma pencereleri konumlandırılmalıdır. Başka bir deyişle 1 da. Sera taban alanına göre 60 m2 toplam havalandırma açıklığı olmalı, bunun 25 m2 ‘si çatıda, 35m2 ‘si kenarlarda bulunmalıdır.

 1. Serada yan kısımda bulunan havalandırma pencereleri oluğun hemen altının yanı sıra havalandırma etkinliğini arttırmak amacıyla daha alt mesafelere de yerleştirilmelidir.
 2. Özellikle yaz aylarında sera içi ortam sıcaklığı, muz bitkisinin sıcaklık stresine girmeye başladığı 340C‘nin üzerine çıkmasını önlemek amacıyla gölgeleme materyali kullanılmalıdır.
 3. Muz bitkisi sera içi sıcaklık farkının 150 C‘den fazla olmasını istemez. Özellikle bulutsuz kış gecelerinde sabaha doğru 7 – 80C‘ye kadar düşmekte, güneşin doğması ile birlikte öğle saatlerinde sıcaklık 300 C‘ye kadar yükselmektedir.

Birkaç saat içerisinde oluşabilecek yüksek sıcaklık farkına karşı havalandırmaya özel olarak önem verilmelidir.

 1. Sera içi sisleme sistemleri seranın üst kısımlarına yerleştirilerek su zerreciklerinin havada kalma süresi arttırılmalıdır.
 2. Kış aylarındaki ışık geçirgenliğini arttırmak için seralar doğu – batı doğrultusunda yönlendirilmelidir.
 3. Sera örtü malzemesi tercih edilirken ışık geçirgenliğinin yüksek olmasına ve nem yoğunlaşma oranının az olmasına dikkat edilmelidir.
 4. Plastik örtü malzemelerinin ışık geçirgenliği her yıl %5 - % 8 oranında azalmaktadır. Bu nedenle örtü malzemeleri ekonomik ömürleri tamamlandığında yenilenmelidir. Çift katlı örtü malzemelerinin ışık geçirgenliğinde tek katlılar oranla büyük bir azalma görüldüğünden dolayı çift katlı örtü malzemelerinin kullanılması durumunda daha fazla ışık geçiren örtü malzemeleri tercih edilmelidir.
 5. Muz seralarında yapılan uygulamaların en önemli amacı, sera iç ortam sıcaklık, nem, ışık ve hava bileşenlerini muz bitkisinin istediği değerlerde tutmaktır. Bu nedenle sera içi sıcaklık 270 C‘nin üzerine çıktığında havalandırma yapılmalıdır.

Muz Üretim Sera Yapım ve Üretim Sistemleri; Muz üretim için gerekli iklim koşullarını sağlayacak yapıda modern muz üretim tesis kurulumu için May Sera Firması olarak ekonomik çözümler sunarak siz değerli yatırımcılarımızın hizmetindeyiz. Muz üretim seracılığı yapmak için minumum yatırım alanınız 30.000m2 olmalıdır. Projelendirip ürettiğimiz sera yapıları 120km rüzgar hızına dayanıklı sistemlerdir. Sera sistem yapısı otomasyon kontrolünde çalışacak yapıda imalat ve montaj yapılmaktadır. Serada muz yetiştirme iklim şartlarını oluşturmak için ısıtma tesisat çeşitleri, nemlendirme sistemleri, sirkülasyon fan sistemleri sera yapısına entegre edilerek sera verimi en üst seviyelere taşınması firmamız MAY SERA tarafından sağlanmaktadır.

 1. muz üretim sera yapım, 1 dönüm muz sera maliyeti, 10 dönüm muz sera maliyeti, 1000m2 muz sera maliyeti, 10000m2 muz sera maliyeti, anahtar teslim muz sera sistemi, muz üretimi nasıl yapılır, otomasyonlu muz sera yapımı, sera yapımı, muz sera yapımı, muz üretim serası, muz serası, muz, sera demiri, modern muz serası, muz sera çeşitleri, sera sistemleri, muz ekim serası, muz yetiştiriciliği, muz iklim istekleri, muz toprak istekleri, muz gübreleme sistemi, muz sulama, muz nemlendirme, sera otomasyon, muzcu

Yorumlar - Yorum Yaz