seramaygreenhousetomata

Contak Number: +90 242 354 01 01  /   +90 542 782 45 94  /  +90 543 930 30 52  / +90 537 369 02 69   /  +90 532 205 06 04

e-mail adress:   info@maysera.com.tr  / www.maysera.com.tr  / www.maycelik.net 

  • https://www.facebook.com/maysera.ru/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905322050604
  • https://twitter.com/MaySeraFarming
  • https://www.instagram.com/maysera.com.tr/
Adım Adım Sera Kurulum
Topraksız Üretim Meteryalleri
Sera İklim Kontrol Makinesi
Topraksız Üretim Sera Sulama Tesisat Sistemi
Topraklı Üretim Sera Sulama Tesisat Sistemi
Video
Site Haritası

Anahtar Teslim Hıyar Üretim Sera Sistemleri

Anahtar Teslim Salatalık (hıyar) Üretim Sera Sistemleri;

Hıyar seralarda yetiştirilen en önemli sebzelerden biridir. Sera alanlarının %18'inde hıyar üretimi yapılmaktadır. En fazla ilkbahar döneminde olmak üzere tek mahsul ve sonbahar dönemlerinde de önemli seviyede yetiştiriciliği yapılmaktadır. 

Hıyar Üretim Sera Yapım ve Üretim Sistemleri;

Hıyar üretim için gerekli iklim koşullarını sağlayacak yapıda modern salatalık üretim tesis kurulumu için May Sera Firması olarak ekonomik çözümler sunarak siz değerli yatırımcılarımızın hizmetindeyiz.

Hıyar üretim seracılığı yapmak için minumum yatırım alanınız 30.000m2 olmalıdır. 

Projelendirip ürettiğimiz sera yapıları 120km rüzgar hızına dayanıklı sistemlerdir.

Sera sistem yapısı otomasyon kontrolünde çalışacak yapıda imalat ve montaj yapılmaktadır.

Serada Hıyar yetiştirme iklim şartlarını oluşturmak için ısıtma tesisat çeşitleri, nemlendirme sistemleri, sirkülasyon fan sistemleri sera yapısına entegre edilerek sera verimi en üst seviyelere taşınması firmamız MAY SERA firmamız tarafından sağlanmaktadır.

salatalık üretim, hıyar üretim sera sistemleri

TARİHÇESİ VE ANAVATANI:

Hıyar (Cucumissativus); başka bir deyişle ” salatalık “, kabakgiller familyasından bir bitki türü ve meyvesine verilen addır. Anayurdunun Kuzey Hindistan olduğu sanılan bitkinin tarımı çok eski dönemlerden beri yaygın olarak yapılmaktadır.

M.Ö. 3000 yıllarında Hindistan ‘da M.Ö. 2000 yıllarında Mısır ‘da hıyar yetiştiriciliğini ortaya koyan kazılar vardır. M.Ö. 600 yıllarında Anadolu ‘dan Yunanistan ‘a geçmiştir. Diğer Avrupa ülkelerinden Fransa ve Almanya ‘da 9. yüzyılda, İngiltere ‘de 14. yüzyılda tanınmaya başlanmıştır. Amerika ‘ya Avrupalılar tarafından götürüldüğü bilinmektedir. Pek çok bilim adamı hıyarın Hindistan ‘ın Himalaya dağları ile Benyal körfezinin kuzey kısmı arasındaki bölge ile Çin, İran ve Anadolu ‘yu da içine alan bölgeden dünyaya yayıldığını kabul etmektedir.

İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ:

Hıyar kalorisi düşük sebzelerden biridir. 100 gr hıyarın kalori değeri sadece 12 ‘dir. Günlük kalori gereksinimi 2000-2700 arasında değişen bir yetişkin için hıyarın besleyici bir değeri yoktur. Hıyar yalnız rejim yapmak isteyenler için ideal bir besindir. Diğer taraftan hıyar meyvesinin A ve B grubu vitaminlerce zengin olduğu, beslenmedeki öneminin buradan kaynaklandığı bilinir. 100 gr hıyarda 0.0003 mg vitamin A, 0.04 mg B1, 0.01 mg vitamin 62 ve 8 mg vitamin C vardır. Kalsiyum içeriği ise yine 100 gr ‘da 20 mg ‘dır. Hıyarın diğer bir olumlu özelliği de baz fazlalığı gösteren bir sebze olmasından kaynaklanır. O nedenle özellikle proteinli besinler alınması sonucu vücutta artan asidin nötrleşmesinde hıyar gibi sebzelerden yararlanılır.

Faydaları:

İdrar söktürücü ve kanı temizleyicidir. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Basura iyi gelir. Harareti keser. Sinirleri yatıştırır. Yorgunluğu giderir. Romatizma ağrılarını hafifletir. Uykusuzluğa iyi gelir. Kolesterolü düşüren salatalık kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırır. Böbrek hastalıkları ile bağırsak iltihabı ve gut hastalığında faydalıdır. Ter bezlerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

 

 

1 dönüm hıyar serası kaç kg hıyar üretim verir?

10 dönüm salatalıkserası kaç kg ürün verir?

100 dönüm hıyar serası kaç kg salatalık verir?  1 döüm salatalık serası kaç kg salatalık verir?

10 dönüm salatalık serası kaç kg salatalık verir?

hıyar üretim sera sistemleri, salatalık üretim sera sistemi, iklim kontrollü sera, badem salatalık üretim seraları, modern hıyar üretim sera sistemleri, hıyar serası, salatalık serası, modern seralar, ısıtmalı sera sistemleri, nemlendirmeli sera sistemleri, sera yatırımı, sera üretimleri, topraksız üretim seraları, açık alan hıyar yetiştiriciliği, sera hıyar yetiştiriciliği, salatalık yetiştiriciliği, hıyar ekim teknikleri, salatalık üretim sera sistemi, modern iklimlendirmeli hıyar seraları, iklim kontrolü


Yorumlar - Yorum Yaz