seramaygreenhousetomata

Contak Number: +90 242 354 01 01  /   +90 542 782 45 94  /  +90 543 930 30 52  / +90 537 369 02 69   /  +90 532 205 06 04

e-mail adress:   info@maysera.com.tr  / www.maysera.com.tr  / www.maycelik.net 

  • https://www.facebook.com/maysera.ru/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905322050604
  • https://twitter.com/MaySeraFarming
  • https://www.instagram.com/maysera.com.tr/
Adım Adım Sera Kurulum
Topraksız Üretim Meteryalleri
Sera İklim Kontrol Makinesi
Topraksız Üretim Sera Sulama Tesisat Sistemi
Topraklı Üretim Sera Sulama Tesisat Sistemi
Video
Site Haritası

Yeşillik Marul Maydonoz Roka Tere Üretim Seraları

Yeşillik; Marul, Maydonoz, Roka, Tere Üretim Seraları;

Maydanoz, Ispanak, Roka, Tere, Dere Otu, Pazı, Ekşi Otu, Semiz Otu İstatistikleri;

Sera tarımında yeşillik üretimi yapılacak sera modeli yetiştiriciliği yapılacak ürün iklim isteklerine göre projelendirilir. 

Maydanoz, Ispanak, Roka, Tere, Dere Otu, Pazı, Ekşi Otu, Semiz Otu

İklim ve Toprak İstekleri:

Yeşillik çeşitleri iklim yönünden fazla seçici değildir. Ancak pazara çıktığında yeşil renk yapısı ve yapraklarındaki gösterişli (albenisi) olan ürün pazarda geçerlilik sağlamaktadır. Ürün yetiştirme ve satışı üreticinin yatırım maliyeti ve gelir düzeyini risk oluşturmadan iklim kontrolü sağlanarak yapması için üretimlerini örtü altı sera sisteminde yapılması tercih edilmektedir. Örtü altı maydonoz, roka, tere, marul, gibi yeşillik ürünleri derin yapılı humusça zengin, olan toprak yapısını tercih eder. Yeşillik ürünleri nem oranı yüksek ve ılıman iklime sahip ortamları sever. Toprak yapısı 5,0-8,0 ph değerleri arası uygun yetiştiricilik değerlerdir. Tohumların % 90, çimlenme kabiliyeti olan tohumlar tercih edilmektedir. Çimlenme 21 günde tamamlamaktadır.

Yetiştirme Tekniği

Yetiştiricilikte toprak seçimi çok önemlidir. Maydanoz, Roka, Tere, Dere Otu, Pazı, Ekşi Otu, Semiz Otu üretimi yapılacak sera tek ve çok yıllık yabancı otlardan mutlaka temiz olmalıdır. Üretim yapılacak alan önceden maydanoz üretimine toprak yapısı ve ot mücadelesi yapılarak hazırlanmalıdır. Maydanoz üretiminde yabancı ot maliyeti yükseltir ve kaliteyi bozar. Bunu engellemek için tarla ekim tarihinden 1-2 ay önce dekara 3-5 ton çiftlik gübresi ile gübrelenir ve derince sürülür. Disk- Harrow ile inceltilir ve sera ekimine tava şeklindeki üretime göre hazırlanır. Tavalar düz sera yüzeyinden 10-15 cm çukurda kalacak şekilde, 100-120 cm genişliğinde ve isteğe bağlı uzunlukta hazırlanır. Düz tarla üretiminde ise böyle bir hazırlığa gerek yoktur. Maydanoz, Roka, Tere, Dere Otu, Pazı, Ekşi Otu, Semiz Otu rutubeti sevdiğinden kurak zamanlarda sulanma zorluğu vardır.

Sulama; Maydanoz üretiminde sulama, tohum çimlenme döneminde çok önemlidir. Çimlenmenin oluştuğu ilk üç hafta boyunca yağmurlama sulama yapılmalıdır. Bitkiler 2-3 yapraklı olunca salma sulamada yapılabilir. Sulama mevsim şartlarına göre yapılır, ancak maydanoz aşırı suya hassastır. Su fazla göllenirse bitkiler sararır, suyun tarlada uzun süre kalması durumunda ise ölürler.

Gübreleme; Gübreleme periodlarının takibi için toprak ve su analizi yapılması gereklidir toprağın ekeceğimiz bitki çeşidine ne kadar hangi çeşit gübre vereceğimiz konusunda ön bilgi sahibi yapacaktır.

Maydanoz gübrelemeye olumlu cevap veren bir bitkidir. Özellikle ekimden önce verilen yanmış çiftlik gübresinin yabancı tohumu taşımaması önemlidir. Temel gübreleme çiftlik gübresi ile birlikte yapılır ve buna ilave olarak her biçimden sonra dekara 3-5 kg saf azot uygulaması sonbaharda yapılmalıdır.

Yapılan bir araştırmada dekardan 2 ton yeşil maydanoz hasat edildiği zaman topraktan kaldırılan besin maddeleri sırasıyla 3 kg N, 0.8 kg P2O5, 2.6 kg K2O, 3.2 kg Ca ve 0.6 kg Mg olarak belirlenmiştir.

Gübrelemenin yinede yetiştiricilik yapılan sera veya tarlanın toprak analiz raporuna göre yapılamasına özen gösterilmelidir.

Maydanoz, Roka, Tere, Dere Otu, Pazı, Ekşi Otu, Semiz Otu üretiminde gereğinden fazla ve hasattan hemen önce verilen nitrat formundaki azot nitrit formunda kaldığından tüketiciler açısından büyük sakıncalar yaratmaktadır Hasat Maydanozda sürgün vermeden önce yapraklar kök tacı zedelenmeden biçilir. Büyük işletmelerde kosa kullanıldığı gibi çayır biçme makinesi ile de hasat yapılabilir. Kök hasadı Sonbaharda yapılabilir.

Maydanoz, Ispanak, Roka, Tere, Dere Otu, Pazı, Ekşi Otu,


Yorumlar - Yorum Yaz