seramaygreenhousetomata

Contak Number: +90 242 354 01 01  /   +90 542 782 45 94  /  +90 543 930 30 52  / +90 537 369 02 69   /  +90 532 205 06 04

e-mail adress:   info@maysera.com.tr  / www.maysera.com.tr  / www.maycelik.net 

  • https://www.facebook.com/maysera.ru/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905322050604
  • https://twitter.com/MaySeraFarming
  • https://www.instagram.com/maysera.com.tr/
Adım Adım Sera Kurulum
Topraksız Üretim Meteryalleri
Sera İklim Kontrol Makinesi
Topraksız Üretim Sera Sulama Tesisat Sistemi
Topraklı Üretim Sera Sulama Tesisat Sistemi
Video
Site Haritası

Anahtar Teslim Biber Üretim Sera Sistemleri

Modern Seralarda Biber Üretimi;

Adım Adım Biber Tarımı ve Biber Sera Sistemi;

Anavatanı Tropikal Amerika olan biber bitkisi domatesle aynı familyadandır. Kristof Colomb' un (1492) Amerika' ya keşfi sırasında Meksika, Brezilya, Şili ve Peru' daki Kızılderililerin biber yetiştirdiğini gördüğü söylenir. Biber 1493 yılında İspanya'ya geçmiştir. 16. yüzyılda Osmanlı döneminde İstanbul'a getirilmiştir. Ilık iklimlerde çok senelik bir bitkidir. Ülkemizde biber yetiştiriciliği, Akdeniz Bölgesinde, Mersin - Antalya kıyı şeridinde, Toros Dağları tarafından korunmuş, mikro-klima olanaklarının daha uygun bulunduğu Antalya’ nın Finike, Kumluca, Demre ilçeleri ve Mersin’de sahil ilçelerinde örtü altında yetiştiricilik yapılmaktadır. Dünya’ da biber ihtiyacının %15’ ni yetiştirilen ülkemizde, gece, gündüz ile yaz-kış arasındaki iklim değişiklikleri, düşük kış sıcaklıkları, yüksek yaz sıcaklıkları en önemli iklimsel sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çözüm olarak örtü altı üretim yapmak gerekir.  Sera sistemleri, iklim kontrollü biber üretim yapmak için ekonomik üretim sürecini oluşturur.  Biberin kalori değeri %22'dir, yani çok düşüktür. Biberin insan beslenmesindeki değeri özellikle vitamin C içeriğinden kaynaklanır. 160 mg vitamin C vardır. Sebzelerde ender bulunan P vitamini de biberde bulunur. Biberdeki alkaloidin adı Capsaicin' dir.

biber üretim sera sistemi, modern biber serası

Sera

Bitki büyüme ve gelişmesi için gerekli iklim etmenlerinin kontrol edildiği örtü altı tarımına sera denilmektedir.

Bitki büyüme ve gelişmesi için gerekli iklim etmenleri ve fonksiyonları;

Biber iklim istekleri biber İklim İstekleri bakımından ılık ve sıcak iklim sebzesidir. Optimum sıcaklık isteği 20-25°C’dir. Biber tohumu 5°C’ ye kadar hayat fonksiyonlarını devam ettirir. 0°C’ nin altında bitkilerde ölüm meydana gelir. 8° C’ nin altında çiçek tomurcuğu oluşumu durur. 35°C’ nin üstündeki sıcaklıklarda ise bitki gelişmesi ve büyümesi çok yavaşlar. 45°C’ nin üzerinde büyüme tamamen durur.

Yüksek sıcaklıklar meyvelerde acılaşmaya neden olur. Biber iklim istekleri bakımından nötr gün bitkisi olup, ışık şiddetinden kısmen hoşlanırlar. Işık şiddeti azalırsa bol yaprak oluşumu meydana gelir. Bu durum çiçek tomurcuğu oluşumunu azaltır ve meyve verimini düşürür.

Biber aynı zamanda nemden de hoşlanan bir bitkidir. Hava neminin düşük olduğu yerlerde iyi gelişmez. Nem %60-65 civarında olmalıdır. Toprak nemi ise %65-70 olmalıdır. Sudan hoşlanmasının yanında kökler fazla suya da hassastır. Sulama düzenli ve yeterli miktarda yapılmalıdır.

Genelde toprak istekleri fazla değildir. Kökler narin yapıda olduklarından ağır, killi, havasız, su tutan topraklarda yetişmez. Buna karşın kumlu topraklarda, su ve besin maddesi temin edildiğinde sonuç olumludur. Biberler tınlı-kumlu, tınlı-hafif killi, organik maddesi zengin topraklar üzerinde en iyi gelişmeyi ve verimi verir. Toprak pH’sının 6.0-6.5 olmasını ister.

Çarliston Biberler: Uzun biberler daha iri, daha kalın duvarlı ve etli olduklarından ayrı bir grup teşkil etmektedirler. Sarı ve yeşil renkli çeşitleri olduğu gibi lezzetleri de acı veya tatlı olmaktadır.

Sivri Biberler: Bu grupta uzun, narin yapılı, genelde orta koyulukta yeşil renkli, ince duvarlı, genelde tatlı bazen acı biberlerle, daha koyu yeşil, daha kalın duvarlı, oldukça sert dokulu, daha kısa boylu, acı ve tatlı çeşitleri içeren uzun koyu yeşil biberler yer almaktadır.

İri Kırmızı Biberler: Uzun, kırmızı renkli biberlerin bulunduğu gruptur. Özellikle acı olanlar daha ziyade kırmızı toz biber üretiminde ve aynı zamanda pastırma yapımında geniş ölçüde kullanılır. Bu grupta yer alan daha tatlımsı çeşitler ise çoğunlukla biber salçası yapımında ve evlerde özel şekilde hazırlanan turşu yapımında kullanılır.

Dolmalık Biberler: Yuvarlak iri biberler grubunu teşkil eden bu biberler sarı veya muhtelif tonda yeşil renklidirler. Renk, irilik ve duvar kalınlıkları oldukça değişiklik gösterir.

Konik Biberler: Yeşil veya sarı renkli, kalın duvarlı, çoğunlukla tatlı bazen acı olan bu biberler tamamen kızardıklarında daha ziyade biber salçası ve kırmızı toz biber yapımında kullanılır.

Domates Biberleri: Şekli domatese benzediğinden bu isimle anılmaktadır. Kırmızı renkli, dolgun etli ve tatlı lezzetli olan bu biberler ülkemizde salça üretiminde kullanıldığı gibi içi doldurularak turşu halinde değerlendirilmektedir.

Topraksız Biber Üretim Sera Sistemi

Biber İklim İsteği

Biber ılık ve sıcak mevsim meyvesidir. Soğuklara karşı çok hassastır. Yetiştirme devrelerinde sıcaklık sıfırın altında 2-3 dereceye düştüğünde tamamen ölür. Bu nedenle yastıklarda yetiştirilen fidelerin açıktaki yerlerine dikimi ilkbaharda don tehlikesi tamamen kalktıktan ve toprak ile hava sıcaklık şartları uygun bir hal alınca yapılmalıdır. Biber bitkisinde hava sıcaklığı 15 derecenin altına ve 32 derecenin üzerine çıktığında alınan verim düşmektedir. Bu nedenle iklim kontrollü sera sisteminde yetiştiricilik yapılmalıdır.

biber üretim

Biber Toprak İsteği

Biberlerde iyi bir gelişme ve yüksek verim oldukça derin, geçirgen, su tutma kabiliyeti yerinde, besin ve organik maddece zengin bahçe toprağı denilen tınlı topraklardan en iyi onuç alınmaktadır. Erken verim almak için yapılan yetiştirmelerde takviye edilmiş kumlu topraklar ve özellikle kumlu-tınlı topraklar üzerinde durulmalıdır. Buna karşın geç olmakla beraber bol ürün almak istenirse kumlu-killi topraklar tercih edilmelidir. Biberler pH 6.0-6.5 toprak reaksiyonunda en iyi neticeyi vermektedir.

Biber Toprak Hazırlığı

Temmuz ayında çapa makinası ile sürüm yapılır. Sıra tavaları oluşturulur.

Biber Ekim ve Dikim

Tohumlar, sıcak yastıklara ekilir ve yastıklar içerisinde çimlendirilir, fideler 3-4 yapraklı olduktan sonra tüplere şaşırtılır ve Nisan ayının sonlarına doğru fideler esas dikim yerlerine dikilir. Biberler genelde sıra arası 80 cm, sıra üzeri 30-50 cm olacak şekilde dikilir.

Dikim esnasında fideler çapa ile açılan yeterli büyüklükteki çukura olduğu gibi yerleştirilir ve çukurun boş kısımları toprakla doldurularak hafifçe bastırılır. Açılan bu çukurlar sedde üzerinde olmalıdır. Dikimden hemen sonra can suyu verilir.

Biber Gübreleme

Biber yetiştirilecek toprağa toprak hazırlığı sırasında 3 ton/da yanmış ahır gübresi verilir. Dikimle birlikte fosforlu gübrenin tamamı, azotlu gübrenin yarısı uygulanır. Azotlu gübrenin diğer yarısı ise ilk sulamadan önce verilmelidir. Azotlu gübre 15 kg/da N, fosforlu gübre olarak 10 kg/da P2O5 saf olarak verilmelidir.

Biber Sulama

Biber sulamasına dikimden 10-15 gün sonra başlanmalı, ilk meyve görülünceye kadar sulamalardan kaçınılmalıdır. İlk meyve görüldükten sonra birer haftalık aralıklarla sulamalara devam edilmeli Temmuz başında sulamalara son verilmelidir.

Biber yetiştiriciliğinde sulamaya çok dikkat edilmelidir. Sulama anında suyu karık sırtlarına ve kök boğazına yükseltmemek gerekir.

Biber Bakım

Genellikle dikimden bir hafta sonra ot alma ve sıralar arasındaki toprağı gevşetmek amacıyla birinci çapa yapılmalı, Ekim ayının ilk haftasından sonra tekrar boğaz doldurma ile birlikte ikinci çapa ve Kasım ayında da bir defa olmak üzere toplam üç çapa yapılmalıdır.

Biber Hasat

Fide dikiminden 65 gün sonra hasata başlanıp, genelde 9 ay hasat işlemi sürer toplamda 15-20 defa hasat işlemi yapılır. Hasat işlemi genelde haftada bir yapılır.

Biber Sera Sistemi Maliyet


Yorumlar - Yorum Yaz