seramaygreenhousetomata

Contak Number: +90 242 354 01 01  /   +90 542 782 45 94  /  +90 543 930 30 52  / +90 537 369 02 69   /  +90 532 205 06 04

e-mail adress:   info@maysera.com.tr  / www.maysera.com.tr  / www.maycelik.net 

  • https://www.facebook.com/maysera.ru/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905322050604
  • https://twitter.com/MaySeraFarming
  • https://www.instagram.com/maysera.com.tr/
Adım Adım Sera Kurulum
Topraksız Üretim Meteryalleri
Sera İklim Kontrol Makinesi
Topraksız Üretim Sera Sulama Tesisat Sistemi
Topraklı Üretim Sera Sulama Tesisat Sistemi
Video
Site Haritası

Sera Çelik Yapı Kurulumu

ADIM ADIM SERA KURULUMU;

Sera kurulumu yapılacak arazi seçimi yapılır iken ekonomik ve düz arazi olması tercih edilmelidir. Arazinin ucuz seçim olması toprak yapısındaki eksikliklerin giderilmesi çevresel düzenlemeler için maliyetlerin karşılanması konusunda yardımcı olacaktır

TOPRAK SEÇİMİ;

Sera sistemlerinde sebze yetiştiriciliği yapmak için toprak yapısı drenajı iyi sağlayan kumlu, tınlı yapıya sahip olması gerekmektedir. Toprak yapısı drenaj olanaklarını engelliyor ise dere kumu ile karışım yapılır. Toprak drenajını düzenli sağlamak için bitki ekim sırasına drenaj boru sistemi montaj ederek hızlı ve etkin drenaj sağlanır.

TOPRAK ANALİZİ;

Sera kurulacak arazide toprak yapısı analiz edilmesi gerekmekte ve analiz için 0 ile 30cm arası derinlikten arazinin değişik bölgelerinden ortalama 4-5kg toprak alınır ve analiz laboratuvarına teslim edilir. Analiz laboratuvarından çıkacak sonuçlar toprak yapısındaki eksiklikleri bilmemizi sağlayacak ve bitki besleme, gübreleme yapar iken verilecek gübre gramajlarını belirlememize yardımcı olacaktır.

ARAZİ DÜZENLEME;  

Sera kurulacak arazi düzenlemesi güney ve kuzey yönde binde beş oranında akıntı verilerek doğu ve batı istikameti sıfır kod ölçülerinde arazi düzleme işlemleri yapılır.

TEMEL ÇUKUR AÇMA İŞLEMLERİ;

Sera kurulacak arazi üzerine MAY SERA mühendislerinin projelendirdiği sera yapı projesinde belirtilen kolon aralıklarında toprak üzerine kireç ile nokta işaretlemesi yapılır. Sera temeli sağlam olması için çukur çapı 60cm olmalıdır. Çukur derinlikleri 80cm ile 100cm aralığında olmalıdır. Ankraj çukurları hassas bir ölçüde açılmalı beton ile sabitlenecek temel direkleri çukur merkezine yerleşerek çevresinde eşit beton dağılımı oluşmalıdır.

SERA ÇELİK YAPI İMALAT VE MONTAJI;

Sera yapısı sürekli rüzgâr, fırtına, kar, yağmur altında doğa ile birebir mücadele ederek aynı zamanda yetiştirdiğimiz bitki yükünü taşıyacak yapıda, (esneklikte, sağlamlıkta) olması gerekmektedir. Sera yapısında yetiştirilen bitkilerin nem ihtiyaçlarının yüksek olması nedeni ile çelik aksanı galvaniz kaplamalı paslanmaz olması gerekmektedir. Kara demirden yapılacak sera sistemi küf, pas oluşumundan hastalık riski yüksek seviyelerde oluşacaktır. Sera yapısı modern ismini iklimlendirme ortamını otomatik olarak yaratmasından almıştır.

İstenilen iklimi oluşturamayan sera modern değildir.

Bölgenin yapısı, üretim hedefleri, satış odakları, gelir gider tabloları hesaplanmış proje 1 hafta sürede hazırlanır ve yatırımcıya sunulur.

SERA SİSTEM EKİPMANLARI;

Sera Temel Ankraj Sistemi;

Temel ankraj sistemleri sera direk yapısına göre seçilir, direk ebat, çap ölçüsünden 10mm düşük ölçüde 2,5mm malzemeden 1200mm uzunluk ölçülerde galvaniz çelik malzeme kullanılır.

Sera Direk, Sütunları;

Temel ankraj sistemine 8.8 kalite galvanizli çelik cıvata ile montaj edilecek sütunlar 2,5mm boru veya profilden istenilen yükseklikte imalat edilir. Düzenli bitki gelişimi için direk yüksekliği 5mt’ den düşük ölçü olmaması gerekir. Muz veya diğer meyve ağaçları için direk yükseklikleri 6mt ile 7mt olarak yapılmaktadır.

Sera Oluk sistemi;

Yağmur su drenaj olukları 500mm*2mm galvaniz kaplama sacdan imalat kullanılmaktadır. Oluk sistemi 36lt/saniye su taşıma kapasitesi olacak şekilde May Sera dizaynı olarak sunulmaktadır. Oluk yapımız 7 bölgeden büküm yapılarak yük taşıma kapasitesi artırılmıştır. Oluk direk bağlantısı 3mm galvanizli saç kelepçe ile birbirine 8.8 kalite çelik cıvata ile sabitlenir.

Sera Çatı Makasları;

Çatı makas gotik yapısını oluşturan bükümlü üst boru 48mm*2mm ve 60mm*1,5mm galvaniz kaplama boru malzemeden üretilmektedir. Makas alt boru sistemi 32*2mm veya 42mm*1,5mm galvaniz kaplama boru olarak yapılmaktadır. Makas içi diyagonaller 27mm*1,5mm veya 32*1,5mm galvanizli boru imalat yapılır. Bağlantı sistemleri 2mm sacdan imalat kelepçe çeşitleri ile cıvata montajlı yapılır.

Sera Havalandırma Sistemleri;

Havalandırma sistemleri sera yapısının verimli ye ekonomik iklimlendirme yapabilmesi için kurulacak alanın %40 oranında olması gerekmektedir. Sera yapısına göre tek açılır havalandırma veya kelebek açılır havalandırma olarak yapılmaktadır. Havalandırma mekanizması iklim kontrol sistemine bağlı otomatik açılır, kapanır sistem olmaktadır.

Sera Örtü Kaplama Sistemleri;

Örtü kaplama işlemi sera yapılacak bölge yapısına göre seçim yapılmaktadır. Naylon örtü katkıları bölgenin ışık alımı dikkate alınarak seçilmelidir. Rusya’da kullanılan naylon örtü ile Afrika’ da kullanılan örtü katkı çeşitliliği çok farklı olacaktır. Sera çatısına kaplama işlemi 175 mikron 36 ay garantili naylon örtü ile yapılması ekonomik olacaktır.

Sera Yer Örtü Sistemi;

Yer örtüsü kullanım amacı; Topraksız sera sisteminde yerden çıkacak zararlı bitkilerin çıkmasını engellemesi için zemin tekstil örtü le kaplanır. Tekstil örtü renk seçenekleri beyaz ve siyah olarak sera sisteminde kullanılır. Renk özellikleri; beyaz sıcak iklimde ısı çekimi yapmamasından dolayı tercih edilir. Siyah örtü soğuk bölgelerde ısı enerjisini çekmesinden dolayı tercih edilir.

Topraklı tarım uygulamalarında; Yer örtü sistemi olarak malçlama tekniği uygulanır. Malçlama işlemi bitki ekim sırası boyunca renkli naylon örtü ile sıra boyunca 60cm genişliğinde örtü kaplaması yapılarak bitki yanında zararlı ot gibi bitkilerin çıkmasını engeller. Soğuk dönemlerde bitki kök yapısının sıcak tutulmasına fayda sağlar.

Topraksız Tarım Üretim Sehpası;

Bitki taşıma sehpa sistemi çelik yapıya askılı veya yerden ayaklı sistem olarak yapılmaktadır.

Askılı sehpa sistemleri sera çatı makas alt aşık boru sistemine kelepçe ve çelik tel ve askı yükseklik ayar tij bağlantı parçaları ile asılı olarak montajlanır. Bitki yüklerini homojen bir şekilde dağıtılması için 5 metrede bir direklere gelen çatı makaslara asılır.

Yerden ayak sehpa; sisteminde 2,5mt ara ile 2mm sacdan yer ayak, tij malzemeden ayarlı dikmeler kullanılarak yükseklik ayarları yapılarak yerleştirilir.

Sera Termal Perde Sistemi;

Termal perde sistemi sera yapısında iki amaç için kullanılır.

Birinci amaç; ısı enerjisinde ekonomi sağlamak amaçlı kullanılır. Isınan hava yukarı çıkar bu neden ile sera çatı makas 20cm altına montaj edilen push-pull veya halatlı perde sistemi montaj edilir. Perde ısı geçirme özelliği bölge iklim verilerine göre seçilir. Genellikle %50 ısı %50 gölgeleme özelliklerinde seçim yapılır. Termal perde sera iç hacim yapısında %30 küçülme sağlar ve ısı kaybını düşürür. Sera iklimlendirme ekipmanı ısıtma kazan sisteminin yakıt tasarrufunu sağlamış olur.

İkinci amaç; sera yapısında fazla ışık alımını engellemek için kullanılır. Termal perde sera yapısına giren güneş ışınlarının iklim kontrol otomasyon cihazına girilen ışık şiddetinin değerinde girmesini sağlar termal perde kapanma oranı iç meteoroloji istasyonunun verdiği veriler ile bitki istekleri sağlanmış olur. Perde sistemi sisteme girilen veriler doğrultusunda %1 ile %100 oranında otomatik gün ışığına göre çalışır.

Yapay Aydınlatma Sistemi;

Yapay aydınlatma sistemi; Güneş ışık veriminin düşük olduğu bölgelerde kullanılmaktadır. Yetiştirilen bitkilerin ışık ihtiyaçlarını karşılamak ve verim artırmak için sisteme entegre çalıştırılır. Sera yapısında ışık verim açısından gerekli ihtiyaçtır. Işık sistemi getirisi sera tarım yetiştiriciliğinde verim açısından %60 artış sağlamaktadır. Artış kelimesi hoş gelsede ışık sisteminin harcadığı enerji önemli ölçüde yüksektir. Satın alınan enerji ile sebze ve meyve üretip yüksek gelir kazanmak zor olur bu nedenle sistemde ışık kullanan işletmeler sera sistemine entegre olarak güneş enerji panel veya hidroelektrik santrali, kojenerasyon sistemi kurması gerekmekte artırdığı verimden gelir seviyesini yükseltecektir.

Sera Eksoz Fan Sistemi;

Eksoz emiş fan sistemi sera yapısı içerisinde oluşan fazla nemli hava yapısını dışarı atılmasına olanak sağlar. Sera yapısında sera alınlarında oluk seviyesine (bitki askı tel üzeri) montaj edilen fan sistemi sera içerisindeki ısınmış havayı dışarı atarak sera içerisinde hava sirkülasyonu sağlar. Eksoz fan sistemi 98*98*33cm ölçülerinde ve 140*140*33cm ölçülerinde 5 kanat ve 6 kanat olarak 1.1kw/h enerji tüketim olarak üretilmektedir. Fan adet hesabı yapılır iken sera içerisi m3/h hesabına göre yapılmalı.

Sera Sirkülasyon Fan Sistemi;

Sirkülasyon fanları sera içerisinde homojen hava dağılımı için kullanılmakta sera içerisinde don olma riskini sıfıra düşürme işlemini sağlamaktadır. Sera sisteminde yetiştiriciliği yapılan bitki su ve gübre alımını, bitkide nem hastalıkları (pas gibi) bitki gelişimini hızlandırmak amaçlı kullanılmaktadır. Sera içerisinde sürekli 3km/h rüzgâr hızı oluşturmak bitki sağlığı konusunda gerekli bir işlemdir. Sürekli rüzgâr yapısı bitki yapraklarında nem tanecikleri oluşmasının önüne geçerek hastalık riskini ortadan kaldırır. Bitki yapraklarının sürekli rüzgâr titreşimleri ile çalışmasını sağlayarak su ve gübre alımını hızlandırır ve bitki gövdesine gelişim yüksek meyvelerde tonaj yüksek oluşur. Sirkülasyon fan sistemleri iklim kontrol otomasyon sistemine bağlı olarak ve manuel olarak çalışabilir.

Fan sistemi 0,25kw/h enerji tüketimi yaparak ekonomik üretim sağlanmasına yardımcı olur. Fan adet hesabı yapılır iken sera içerisi m3/h hesabına göre minimum 3km/h unutulmadan yapılmalıdır.

Sera Yüksek Basınç Nemlendirme Sistemi;

Nemlendirme sistemi bitki nem ihtiyacının karşılaması için sera yapısına entegre edilir. Sera kurulum bölgesinde iklim değerleri dikkate alınarak yapılan projelendirme ile bitki nem istekleri iklim kontrol vasıtası ile hesaplanarak uygulanmaktadır. Nemlendirme sistemi bitki gelişimi ve sera iklim yapısında gerekli ve önemli ekipmandır. Yüksek basınç istenmesi içeriye enjekte edilen su pulverize olarak su-hava karışımını hızlı sağlaması bitki üzerinde damlacıklar oluşmaması için tercih edilir.

Yüksek basınç nemlendirme sistem yapısı 304 kalite paslanmaz boru tesisat her blokta güney, kuzey istikametinde 10*1mm*3000mm boru çekilerek yapılmaktadır. Boru ek parçaları üzerinde nozul sistemi yatakları mevcuttur yataklara 0,30mm nozüller montaj edilir. Sistemin ana hat boruları 20mm*1,2mm borulardan oluşmaktadır. Sistem sera çelik yapısına bağlantı kelepçe parçaları ile montaj edilmektedir. Pompa sistemi 70-150 bar yüksek basınç kullanılmaktadır. Elektrik motor yapısı sera büyüklüğüne göre seçim yapılır. Sistem çalışması iklim kontrol cihaz komutu ile gerçekleşir.

Sera Soğutma Sistemleri;

Soğutma sistemi sera yapısında bitki yetiştirme iklimini yaratmak için kullanılır. Bitki gelişiminde istenilen sıcaklık değerleri 160 ile 290 derece arası olması bitki gelişimini ve verimi yükseltir. Sıcak iklim bölgelerinde soğutma sistemi seranın vazgeçilmez parçasıdır. Soğutma sistemi olan sera yapısında verim oranı diğer seralara göre %30 yüksek olmaktadır.

Soğutma sistemleri istenilen derece farkına göre çeşitlendirilir.

Maksimum 80 derecelik fark istenen sera yapısında karton petek soğutma sistemi kullanımı yapılmaktadır. Belli bir kuru ve yaş termometre sıcaklığındaki havanın bağıl neminin arttırılması yoluyla hava sıcaklığının düşürülmesi kısaca evaporatif soğutma olarak tanımlanabilir. Soğutma fizikken doğal olarak gerçekleşir. Diğer bir deyişle evaporatif soğutma, havanın nemlendirme yöntemiyle soğutulmasıdır.

MAY SERA serisi evaporatif soğutucunun çalışma prensibi nedir?

MAYSERA evaporatif soğutucular, May Sera evaporatif soğutma peteği fan, elektrik motoru, su pompası, su haznesi ve su dağıtım düzeneğinin bir araya gelmesiyle oluşur. Sistemin çalışma prensibi, suyun yüksek su emme ve tekrar kuruyabilme özelliğine sahip, reçine emdirilmiş dalga şekilli saf selüloz kâğıt peteklerin içinden geçen hava sayesinde buharlaştırılarak havaya karıştırılması esasına dayanır, doğaldır ve tamamen çevre dostudur, soğutucu gaz ve kompresör içermez.

1-Su pompası soğutucu petekleri ıslatır.

2-Soğutucu petekler, özel dizaynı sayesinde suyun hava ile temas ederek buharlaşabilmesi için hava ve suya geniş bir temas yüzey alanı sağlar.

3-Fan ise petek gözenekleri arasından sıcak ve taze havayı geçirerek, petek yüzeye yayılan suyun buharlaşması ile soğuyan havayı iç mekâna yönlendirir.

Soğutucunun çalışması için su bağlantısı ve elektriğe ihtiyaç vardır. Evaporatif soğutucu dış ortama konularak azami verim alınır. May Sera evaporatif soğutucu her iklimde çalışabileceği gibi, karasal iklime sahip bölgelerde verimi daha yüksektir. Sadece kapalı alanlarda değil, açık alanlarda da soğutma ihtiyacınızı memnuniyet verecek şekilde karşılar.

Maksimum 170 derecelik fark istenen sera; sisteminde Bakır borulu, aluminyum fin sistemli soğutma sistemi kullanılmaktadır. Sera yapısına bakır borulu petekler yerleştirilerek, çiller soğutma sistemi ile dolaşım suyu 50 dereceye düşürülerek peteklerden dolaşımı sağlanır ve emiş fanı ile petek üzerinden hava geçişi sağlanır geçen hava üzerindeki nem oranı ve ısı değeri çarpma ile yarıya düşerek sera içine giriş yapar. Örnek; dış ortam 440 derece petek sıcaklığı 80 derece 44+8=520/2 =260 derece iç ortama giriş sağlanmış olur. Sistemde emiş fanları sera büyüklüğüne göre projelendirilmesi gerekmektedir.

Sera Isıtma Tesisat Sistemleri;

Isıtma tesisat sistemi seranın en önemli iklimlendirme ekipmanıdır. Sera sisteminde düzgün yapılmış ısıtma tesisatı en ekonomik yakıt kapasitesini sunacaktır. Isıtma tesisatları bölge iklim koşuluna göre bölgesel tesisat sistemi şeklinde yapılır. Topraklı ve topraksız tarımda yer ısıtma, yan duvar ısıtma, oluk altı kar eritme tesisatı, kuzey ve güney cephelerden ana hat tesisatı şeklinde yapılır. Topraksız tarım işletmelerinde bitki ısıtma tesisatı sehpa altı ve bitki yanı olarak yapılmaktadır. Isıtma sisteminde su dağıtım pompa güçleri bölgeye gönderilecek su tonajına göre seçilir. Isıtma kollektör seçimleri ve yerleşimleri May Sera mühendisleri tarafından en ekonomik, tasarruf sağlayacak şekilde hesaplanır.

Isıtma Kazan Sistemleri;

Sera ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için merkezi kalorifer kazan sistemi kurulumu yapılır. Günümüz şartlarında kazan sistemleri 3 geçişli kazan sistemleri tercih edilmektedir ekonomik ısıtma çözümü olarak 3 geçişli kazan yerleşimi yapmaktayız. Kazan yakıtları bölge yapısına göre değişmektedir.         

Avrupa, Asya ülkelerinde genellikle sıvı yakıtlı kazan sistemleri tercih edilmektedir.

Sıvı yakıt olarak kullanılan yakıtlar; doğalgaz, motorin, benzin, fueloil yakıtlı brülör sistemi kullanılır.

Kömür madenleri konusunda zengin olan ülkelerde kömür yakıtlı kazanlar tercih edilmektedir.

Katı yakıtlı kazan sistemleri otomatik yüklemeli ve yakmalı olarak imal edilmektedir.

Ekonomizer Sistemi; Kazan baca çıkışına montaj edilen ekonomizer sistemi baca 1300 derecelik çıkış sıcaklığını 500 derecelik geri dönüş suyunu ön ısıtma yapması için kullanılır. Ekonomizer sistem baca emisyon değerlerini çevreye duyarlı olmasını ve yakıttan %30 oranında ekonomi sağlar.

Baca Sistemi; Kazan baca sistemleri galvaniz kaplama sacdan veya st37 sacdan imalat yapılmaktadır.

Katı yakıtlı kazanlarda baca çıkışları kül tutucu hazneli olarak imal edilmekte doğaya atık bırakılmamaktadır.

Co2 Sistemi; Karbondioksit üretim sistemi sıvı yakıtlı kazan baca çıkışına montajlanır ve sensörler karbondioksit algılaması durumunda damperleri açarak karbondioksitin baca çıkışı yerine sera içine tahliyesini gerçekleştirir.

Genleşme Deposu; sıvı yakıtlı kazan sistemlerinde kullanılmaktadır. Su ısınması ile oluşan genleşmeyi alır. Sistem kapalı devre çalışmaktadır.

İmbisat Tankı; katı yakıtlı kazan sistemlerinde kullanılır. Su ısınması ile oluşan genleşmeyi alır.

Sistem açık devre çalışmaktadır.

Su Sirkülasyon Pompaları; Sıcak su dağıtımını bölgelere yapılması için sirkülasyon pompaları kullanılır.

Sera Elektrik Tesisat Sistemleri;

Sera sistemini kontrol mekanizmalarını çalıştırmak için elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Modern sera sisteminin iklim kontrol mekanizmaları ve sulama sistemlerini işletmek için kullanılacak elektrik 380V /50-60HZ güç gereksinimine ihtiyaç vardır. Gerekli güç hesaplamasına göre sera tarımı yapılacak bölge yanına kullanılacak gücün iki katı güce sahip trafo merkezi kurulur. Trafo merkezinden sera idare bölümüne yerleştirilecek ana pano sistemine elektrik harcama gücüne dayanıklı bakır yer altı kablo tesisat çekilir. Ana elektrik panosundan sera içi iklimlendirme makine panolarına güç yapısına yeterliliği olan bakır kablo tesisat hattı çekilir. Dağıtım panoları içerisinde çalıştırılacak motor ekipmanlarının kontaktör bağlantıları bulunur. Dağıtım panosundan iklimlendirme ekipman motorlarına sinyal ve enerji hatları çekilir hatlar galvanizli tava sistemi üzerinde çekilmesi tesisat ömrünü 3 kat artıracaktır. 

Paratoner Sistemi;

Elektrik güvenliği- Elektronik Ekipman Koruması

Her gün, dünyanın herhangi bir yerinde evlerin ve mülklerin üzerine yıldırım düşüyor. Gök gürültülü sağanak yağışın yolunda bulunan herhangi bir yapı risk altındadır. Yalnızca birkaç mikro saniye sürse dahi yıldırımlar, elektronik cihazlarınızı tahrip edebilecek tehlikeli gerilim dalgalanmalarına neden olur. Aşırı gerilim koruması sağlayan cihazların (SPD'ler) takılması, değerli eşyalarınıza gelecek hasarı azaltabilir hatta önleyebilir.

Biliyor muydunuz?

  • Dünya genelinde her gün yaklaşık 8 milyon yıldırım düşüyor.
  • Yüksek yapılar, bir yıldırım düşmesinde en olası temas noktasıdır.
  • Geniş düzlük arazilerde bulunan yalnız yapılara yıldırım çarpması ihtimali yüksektir.
  • Bazı yapıların yıldırımı çekme ihtimali daha yüksek olsa da yıldırımın nereye düşeceği %100 öngörülemez.

Elektronik cihazların bozulması

Bir gerilim darbesi, doğrudan bir yıldırım düşmesi yoluyla ya da dolaylı olarak evinize girebilir. Doğrudan yıldırım düşmesi, yıldırım darbesinin doğrudan bir binadan geçmesine denir ve genellikle büyük hasara ve yangınlara neden olur. Dolaylı yıldırım düşmesi, yıldırımın yakınlardaki toprağa veya doğrudan bir evin bağlı olduğu enerji hattına düşmesine denir. Bu olduğunda, bağlantılı herhangi bir cihaz veya elektronik cihaz kullanılmaz hale gelebilir.

Sonuç:

  • Elektronik cihazların ve devrelerin yüksek yenileme maliyeti
  • Kişisel ve/veya profesyonel bağlantınızın bozulması

Yıldırımın yayılma yolu

Hiçbir korumaya sahip olmayan bir binaya doğrudan yıldırım çarpması durumunda, bir gerilim darbesi, elektrik panosu üzerinden geçerek evinize kadar girebilir ve tüm elektronik ekipmanlarınızı kullanılmaz hale getirebilir.

Yıldırım darbesi, yıldırım koruması olmayan bir binanın yakınına düştüğünde, doğrudan dağıtım panosuna bağlı olan elektrik hatları vasıtasıyla içeriye kadar girebilir.

Yıldırım, paratoneri olan bir binaya çarptığında, aşırı gerilimin çoğu binanın etrafındaki toprağa yönlendirilir. Ancak yine de aşırı gerilimin yarısı, elektrik devresi vasıtasıyla evinize kadar gelebilir.

Sera Meteoroloji İstasyonu;

Sera yapısının dış ortam iklim yapısının sıcaklık, nem, rüzgâr hızı, yağmur m2/kg düşüşünü, radyasyon değerlerinin ölçüm işlemi ve sera içi meteoroloji istasyonu ile koordineli çalışma ve dış iklim verilerinin ana bilgisayara iletilip saklanmasını sağlar.

Sera İklim Kontrol Otomasyon Sistemleri;

Bitki yetiştiriciliğinde en önemli faktör sera yapısında doğal yaşam iklimlerinin oluşturulmasıdır.

İklim kontrol cihazımızın sera içerisinde komut verdiği kontrol ettiği ekipmanlar aşağıdaki guruptur.

Çatı havalandırma pencereleri;

Yan duvar pencereleri;

Isı ve gölge perde sistemi;

Sirkülasyon fan sistemi;

Eksoz emiş fan sistemi;

Nemlendirme sistemi;

Soğutma sistemi;

Bölgesel soğutma sirkülasyon pompaları;

Isıtma kazan sistemleri;

Sıcak su depo kontrolü;

Bölgesel ısıtma sirkülasyon pompaları;

Co2 sistemi;

Co2 bölgesel dağıtım pompaları;

Yapay aydınlatma, ışık sistem kontrolü;

Çoklu iklim periyodları ayarlama;

Gübre dozajlama otomasyon;

Sulama zaman ve bitki başına litre ölçümü;

Bitki kök bölgesi nem ölçümü;

EC kontrol sistemi;

pH kontrol sistemi;

Drenaj su kontrolü; 

Sulama su deposu sıcaklık kontrolü;

Kontrol programını özetlemek gerekirse:

Sera optimizasyonu konusunda geniş bir deneyime sahip olan firmamız, İş-Veri bilgisayar entegrasyonu sayesinde birçok çevresel faktörün en ince ayrıntısına kadar kontrolünü mümkün kılar. 

Gelişen iklim kontrol mekanizmaları, yüksek teknolojideki sistemi ve ekranı sayesinde yüksek oranda enerji tasarrufunu ve seranın ortam koşularını kontrol altına almayı destekleyici yapıdadır.

Sera Sulama Su Drenaj Sistemi;

Bitki taşıma sehpaları ile bağlantılı çalışan drenaj hattı sehpa akıntı yönüne toprak altına yerleştirilir. Sera içerisinde yürüme yol yakınlarında orta bölgede drenaj su toplama deposu (2000lt) yerleşimi yapılır ve drenaj su girişi sağlanır. Sera büyüklüğüne göre drenaj depo adetleri belirlenir. Depo içerisine dalgıç pompa montaj edilerek drenaj suyu sulama odasına drenaj su depolarına ultraviyole cihazından geçirilerek sevk edilir. Yeniden kullanım için su hazırlığı yapılmış olur.

Sera İçi Sulama Tesisat Sistemi;

Bitki sulama ve gübreleme işlemleri güvenilir, sertifikalı boru tesisatlar ile sağlanmakta sera içerisinde belirlenen bölgelerin sıralı sistem sulanması için Selenoid vana sistemleri yerleştirilerek bölgesel sulama sağlanır. Sera yapısında topraksız sulama sistemlerinde 2lt/h basınç ayarlı düğme 5mm kalınlıkta, 600mm uzunluğunda, ucunda 8cm boyunda damlatıcı kazık sistemi ile sağlanır.

Topraklı üretim sistemleri 2lt/h, 25cm göz aralıklı 16 veya 20mm boru sistemi ile sağlanır.

Sera İçi Temiz Su Tesisat Sistemi;

Sera içi temizlik işlemlerinin yapılması amaçlı temiz su tesisatı yürüme yolu yanında toprak altından çekilmekte ortalama 20 metre ara ile mini vana sistemli çıkışlar yapılmaktadır.

Sera İlaçlama Tesisat Sistemi;

Sera içi bitki ilaçlaması yapılması için sera içi yürüme yol yanından ilaçlama ana tesisat sistemi yerden montaj edilir. Yol kenarındaki her direkten vana ve jak sistemi ile çıkış alınır.

Sulama Gübreleme Otomasyon Sistemi;

Sulama gübreleme otomasyon makinesi bitki besleme işlemini gerçekleştirecek sistem bitki isteğine göre otomasyona girilmiş gübreleme reçetesine göre gübreleme ve sulama yapacaktır.

Ticari tarım işletmesi kurmak için yukarıda yazılı olan sistemlerin birine koordineli çalışması için anahtar teslim sistem olarak alınması gerekmektedir. Anahtar teslim alınan sera sisteminde yatırımcımız işletmeyi sorunsuz bir şekilde devreye alır ve yönetim kolaylığı içerisinde verimli üretim sağlar. İşletmede iş bölümleri arasında muhatap firma çok olması iş gücünü zayıflatır.

Seracılık yapmak istekleri olan çiftçimize önemli bilgi olarak verebileceğimiz öneriler;

Sera’ da üretim sisteminde verimliliği ışık alımı belirler. Işık en önemli etkendir bu neden ile ısı korunumu için çift kat naylon örtü düşünülerek yapılan seralarda verim %40- 50 oranında düşük olacak ve hastalık riski yüksek olacaktır. Çift kat örtü sisteminde yılda ısıtma sistemi giderinden %30 kazanç sağlar iken verim kaybı %40 hastalık riskine karşı ilaçlama maliyeti %20 olacak ve gelir düzeyi %50 düşecektir. Üretim kalitesini ve meyve tonajını yüksek tutmak için 175 mikron kalınlıkta naylon örtü tek kat olarak kaplama yapılmalıdır.

May Sera şirketi olarak birçok ülkelerde yapmış olduğumuz sera sistemleri mevcuttur.

domates biber salatalık hıyar maydonoz roka çilek muz erik kayısı bahçe sera modern sera sebze üretim seracılık sistemleri türkiyede sera yapımı avrupada sera imalatı asyada sera kurulumu afrikad sera üretimi istanbul sera sistemleri türkmenistan sera kurulumu özbekistan sera kurulumu ırak sera yapımı iran sera kurulumu

Dünyada ve Türkiye’de birçok sera kurulum firması var kurulum firmalarının %70 oranı bilgisiz satış odaklı çalışan firmalar.

%30 oranında bitki yaşamı hakkında bilgisi tam makine ekipman konusunda tam sistem çalışan ekipmanlı sera satışı yapmak için mücadele eden (Doğru üretim tekniklerini kullandırmak) sera üretim firmaları bulunmaktadır.

Buna istinaden %80 oranında bilgisiz tarım işletmesi yapmak isteyen çiftçi olmak isteyen müşteri kitlesi var. %80 gurubun içerisinden %10 oranı doğru yatırım yaparak üretim sektöründe büyümeye devam ediyor. Üretici olmak isteyen gurubun %30’ lik bir bölümü ucuz (eksik malzemeli) sera sistemi alarak 5 yıl dayanabiliyor ve sonra seracılık hayatını sonlandırıyor.

%60’ lık yatırımcı kitlesinin ekonomik yetersizliği nedeni ile gelecek hayaller sayfasında yerini hep taze tutuyor.

modern sera yapımı, anahtar teslim sera kurulumu, izmir sera kurulum, antalya sera üretim, muz sera sistemi, domates sera sistemleri, biber sera yapımı, çilek sera üretimi, seracılık hizmetleri, sera yönetim çeşitleri, ekonomik seralar, otomasyonlu sera yapıları, modern üretim tesisleri, sebze saklama depoları, sebze üretim prosesleri,

Sayfamızdaki Yazı, Resim, Bilgilerin HAKKI SAKLIDIR  kopyalanması Şirket adı veya Site adı kaynak gösterilmeden paylaşılması mahkeme yollarını açacaktır.


Yorumlar - Yorum Yaz